Ką reiškia karo prievolė? Ar medicinos darbuotojas yra karo prievolininkas?
Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 2 str. 10 d. nustatyta, kas yra karo prievolininkas, t. y. bet koks Lietuvos Respublikos pilnametis pilietis, išskyrus šio įstatymo 3 str. 1 d. 6 p. išvardintus asmenis (neįgaliuosius; asmenis, kurie karinės medicinos ekspertizės komisijos, sudarytos ir veikiančios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, dėl sveikatos būklės pripažinti netinkamais privalomajai karo tarnybai; pagrindinio karinio parengtumo neįgijusius asmenis, kai jiems sukanka 60 metų; taip pat moteris, „išskyrus tas, kurios raštu pareiškė norą tapti karo prievolininkėmis ir (ar) yra baigusios aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas“). Išimties priskyrimui karo prievolininkui dėl jo darbovietės nėra.
Jei civilis medikas yra įtrauktas į civilinio mobilizacinio personalo rezervą (toliau – CMPR), į kariuomenę šaukiamas nebus, išskyrus atvejus, kai jo turima specialybė būtų reikalingesnė Lietuvos kariuomenei. Tai priklausytų nuo esamos situacijos, pvz. chirurgas, traumatologas ar kitų specialybių medikai. Beje, ši išimtis taikoma ne tik medicinos darbuotojams, bet ir kitų specialybių asmenims, įrašytiems į CMPR.
Tokiu atveju, dėl tokio asmens šaukimo į kariuomenę, sprendimą priims krašto apsaugos ministras ar jo įgaliotas asmuo. Daugiau informacijos apie asmenis, kuriems tarnyba paskelbus mobilizaciją atidedama, nustatyta Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme (29 str.). Tiesa, civilį mediką pašaukus į kariuomenę, jis karo mediku netaptų, nes tapimas karo mediku apima būtinų karybos žinių įgijimą, prisiekimą Lietuvai, karinio laipsnio suteikimą. Karo medikui ir Darbo kodeksas taikomas tiek, kiek neapima Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas.
Kadangi medicinos darbuotojų veikla yra gyvybiškai svarbi, jeigu jie nebus šaukiami į kariuomenę, tęs savo darbą įprastose funkcijose – kitokios užduotys, nesusijusios su įprastomis, skiriamos nebūtų.
Kiti asmenys, kurie nėra įtraukti į CMPR ir nepatenka į karo prievolininko sąvoką, tęs savo taikos meto funkcijas iki tol, kol nebus gautas kitas tiesioginio vadovo nurodymas. Taip pat savivaldybės administracijos direktorius Lietuvos Respublikos piliečiui, jeigu jis nėra įtrauktas į CMPR, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatyme nustatyta tvarka vienkartinei užduočiai atlikti, gali skirti būtinuosius darbus, reikalingus teikiant sveikatos, socialines ar kt. paslaugas, o ginkluotųjų pajėgų nariai gali duoti privalomus nurodymus, reikalingus vykdant karines operacijas.
Sveikatos priežiūros specialistas ir toliau turės teikti sveikatos priežiūros paslaugas neviršijant kompetencijos, nurodytos jų kompetenciją reglamentuojančioje Lietuvos medicinos normoje.
Daugiau informacijos: https://sam.lrv.lt/lt/pasirengimas-ekstremaliosioms-situacijoms/